Skip to main content

Gospodarka o Obiegu Zamkniętym jest jednym z najbardziej racjonalnych kierunków w celu ograniczenia odpadów emitowanych do środowiska oraz ograniczającym jednocześnie wydobycie nowych surowców. Zawrócenie materiałów z opakowań zużytych do ponownego użycia w procesie wytwórczym jest właściwą drogą do zagospodarowania oraz wyeliminowania ich dotychczasowej ścieżki wieloletniego składowania na wysypiskach co i tak nie pozwalało na szybką i nieszkodliwą dla otoczenia degradację.

Do uzyskania powyższego niezbędne jest projektowanie wszelkich struktur laminatowych z zastąpieniem różnych materiałów materiałami z tej samej grupy poliolefin. Najczęściej spotykanymi rozwiązaniami są opakowania na bazie poliestru z polietylenem lub poliamidu z polietylenem, w których pojawiła się możliwość zastąpienia PET oraz PA, polietylenem maszynowo orientowanym. W tym celu firma Ela Wyrób Folii i Opakowań przeprowadziła nową inwestycję w linię 5 warstwową z dodatkową stacją peryferyjną maszynowego orientowania folii w toku jej produkcji. Z początkiem września rozpoczął się proces wdrożenia kupionej instalacji technologicznej do produkcji nowo utworzonego portfolio produktowego.

Nasza nowa linia ekstruzyjna pozwala na produkcję standardowych oraz specjalistycznych folii polietylenowych znajdujących się w dotychczasowym portfolio produktowym, a dodatkowa stacja orientacji maszynowej pozwoli je zwiększyć o nowy produkt mający za zadanie zastąpienie wyżej wskazanych materiałów poliamidowych oraz poliestrowych w strukturach laminatowych. Na podstawie naszych wieloletnich badań możliwe jest zastąpienie poliestru orientowanym polietylenem, który jest tożsamy w kontekście wszelkich parametrów mechanicznych. Ideą naszej firmy jest umożliwienie projektowania laminatów z użyciem materiałów wstęgowych z tej samej grupy poliolefin, dzięki czemu wyroby gotowe będą określane jako mono-tworzywowe co zagwarantuje ich pełną podatność na recykling mechaniczny jak i chemiczny.

W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu z naszym działem technologicznym lub poprzez kontakt z działem handlowym.